Čím psát?

09.11.2013 21:53

V dnešní době se dovednost psaní vázaným písmem v dospělém věku ztrácí, přičemž přirozené psaní rukou je jedna z dovedností, která by neměla být zapomenuta. Měla by být kultivována i v dospělém věku. Základy vázaného písma si osvojujeme v prvních letech školní docházky, později dojde k transformaci rukopisu od normy díky různým vnějším okolnostem. I když se to nezdá, tak základní úspěch často tkví ve volbě vhodného psacího nástroje.

Psací nástroj by měl mít správnou velikost, tvar, váhu, materiál uchopení a co nejpřirozenější stopu pigmentu. Pisatel by se měl držet vyhovujícího designu co nejdelší dobu. I když je psaní rukou u dospělé populace na ústupu, existuje široká nabídka psacích pomůcek. Dnešní psací potřeby bychom mohli rozdělit podle typu používaného pigmentového média:

 

1. tužky – mechanické tužky

2. kuličková pera (propisky)

3. rollery

5. inkoustová pera

6. ostatní- fixy, zvýrazňovače,

 

Pro potřeby první třídy se soustředíme na rollery a inkoustová pera. Rollery jsou psací pomůcky, které mají smazat rozdíly plnicího pera a propisky. Roller má jinou viskozitu inkoustu na bázi gelu (ne oleje jako u propisky). Inkoust se lépe vsakuje do podložky a umožňuje tak snížit tlak na podložku. Psaní je pohodlné, hladké a rychlé.

Rollery jsou ideálním pracovním nástrojem pro první psaní. Nevýhodou rollerů jsou vyšší pořizovací náklady originálních náhradních náplní, které jsou jednorázové. Doporučuji dětem ergonomické rollery těchto značek:

Centropen Tornado 2675- levný, objemnější náplň, ale je na jedno použití, dá se koupit i pro leváky.     

                                         centropen

Stabillo Easy Originál - speciál i pro leváky, velmi ergonomický pro děti s nepravidelným vedením linky.

Pero doporučuji dětem, které nemají příliš vyrovnané a jisté písmo. Díky střední tloušťce stopy, kterou Stabilo poskytuje, se zakrývají mírné nedostatky písma, které jsou např. vidět při tvoření tenkou stopou, kterou poskytuje roller Tornado.

                                                          image003

Faber Castell 149805 junior - na bombičky.

Pilot friXion – přepisovatelný.

 

                                                 roller-pilot-frixion-frixion-ball-pilot-ruzova-barva~velky

 

Plnicí pera jsou psací nástroje u nás v současné době neprávem přehlížené, přitom však při psaní poskytují nepřekonatelný komfort. Konstrukce a psaní hrotem má mnoho předností proti rollerům. Základní přednost je, že při psaní hrot nasměruje přirozeně sklon písma a nedochází k jeho odklonu. Psaní s  kvalitními hroty je opravdová radost, kterou poskytne málokterá psací pomůcka. Velikou výhodou je plnění inkoustem, pokud je pero vybavené konvertorem a pokud nepoužíváme bombičky. Odpadá tak nákup drahých náplní. Hroty si můžeme vybírat podle tloušťky stopy.

U evropských výrobců je pro běžné psaní doporučena velikost M a F,

u asijských M. Systém toku inkoustu ze zásobníku na hrot je již dnes tak dokonalý, že je téměř vyloučen náhlý únik inkoustu a vznik kaněk. Moderní plnicí pera stojí dnes na špici pomyslného žebříčku psacích potřeb. Zavedení výrobci poskytují výrobky výborné kvality. Pokud vybereme kvalitnější psací nástroj, bude určitě sloužit řadu let a psaný projev se bude kultivovat správným směrem. Z evropských výrobců lze doporučit modely : Parker Jotter, Reflex, Vector- pro menší ruku, pro starší - Parker Frontier, dále Lamy All star, Lamy Nexx, a nakonec Pelikano junior , Faber Castell junior. Z asijských výrobců firmy a modely: Pilot 78g , Pilot Vortex , Pilot Prera, Hero 5020.

Kde můžete tyto psací nástroje v Ostravě koupit ? Parker , Faber Castell, Lamy, Pilot –rollery, plnicí pera nabízí na Masarykově náměstí papírnictví Mikeska (doporučuji, pan Mikeska je velmi ochotný), velký výběr je také v obchodním domě Laso v prvním patře. Rollery Pilot, Faber Castell a Stabilo lze také pořídit v nákupních centrech, kde je doplňkově nabízí větší knihkupectví. Některé modely bohužel v Ostravě nekoupíte, vynikající školní pera Pilot 78g, Pelikano junior, Hero 5020 koupíte pouze přes Ebay (cena i s dopravou u všech cca 10 USD). Při nákupu per firmy Parker je potřeba vyzkoušet na papíru, zda nedrhne kulička hrotu při psaní (tělo pera je vždy kvalitní). Hroty Lamy, Pelikán, Hero, Faber Castell jsou naprosto dokonalé, ty můžete nakoupit přes internet a chybu neuděláte. Některá plnicí pera jsou vybavena pouze startovací bombičkou, konvertor musíte koupit zvlášť

(pořizovací cena je cca 100,- Kč).

 

 

 

Pro začátek pro prvňáčky doporučuji roller Centropen Tornádo 2675 nebo Stabillo Easy originál. Pro pokročilejší psaní pak plnicí pera Lamy All star, Pilot 78g, Parker Jotter, Parker Frontier, Hero 5020.

Věra Rymiecová

Doporučené odkazy: 
https://www.jak-spravne-psat.cz/ 
https://www.penshop.cz/